Часом, коли вчимо іноземні мови, зіштовхуємося з непередбачуваними трущнощами, які мають дуже глибоке коріння і ховаються у стародавній історії народу та світогляді, що формувався тисячоліттями, а тепер проявляється у мові навіть несвідомо.
Коли люди знайомляться з данською системою числення, багато в кого настає збій системи, і це не дивно. Сьогодні розбираємось, чому данці рахують так дивно!
Щоб зрозуміти данське числення, треба засвоїти кілька основних понять:

двадцятками рахували овець, бо вівці це основа світу
В англійській це те, що називають SCORE. Так, це теж “двадцятка”.

-sindtyve — “разів по 20”.
Скажімо, 60 — Tres, скорочено від Tresindstyve, “тричі по 20”.
80 — Firs, скорочено від Firsindstyve, “чотири рази по 20”.
Із числівником 40 ще цікавіше:
40 — Fyrre від Fyrretyve, але! Тут TYVE означає не 20, а 10. Так, TYVE як “20” походить від давньоскандинавського *tuttugu і прагерманського *twai tigiwiz. А окреме TI (10) походить від давньоскандинавського *tíu і прагерманського *tehun,
що споріднене з давньогрецьким *δέκα і українським “десять”. Тож Fyrretyve — “чотири рази по 10”, отакий обман очікувань.

Данці рахують не як ціле+половина, а як пів наступного цілого. Можемо сказати, що забігають наперед, бо зберігають оптимізм 

Наприклад: 2.5 — Halv Tredje, “пів третього”, а не 2+0.5
А 50 — Halvtreds, скорочено від Halvtredsindstyve, “наполовину минувши третю двадцятку”, по-нашому 2.5 х 20
Подібно творяться інші бентежні числівники:
70 — Halvfjerds, скорочено від Halvfjerdsindstyve, “пів четвертого разів по 20”: (4-½) x 20 або ж 3.5 х 20
90 — Halvfems, скорочено від Halvfemsindstyve, “пів п’ятого разів по 20”: (5-½) x 20 або ж 4.5 х 20
А от 100 вже буде Hundrede, видихайте! Отак виявляється, що серед європейських мов у французької ще не найдивніше творення числівників. Втім, важливо пам’ятати, що данці не тримають в голові ці складні обчисленння, а просто знають їх як слова, що відповідають конкретним числам. Так само, як ми, коли кажемо “двадцять”, не думаємо собі “так, значить, це два рази по десять”. А про “дев’яносто” взагалі мовчимо!